PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=1189}
7,5 74 675
ocen
7,5 10 1 74675
7,4 9
ocen krytyków
C.K. Dezerterzy
powrót do forum filmu C.K. Dezerterzy

Niech żyje cesarz, wiwat podejrzani politycznie żołnierze !
Wspaniały film, doskonale oddający klimaty tych czasów. Jeden jedyny minus że dość poważnie zmieniono wiele rzeczy jeśli się porówna z książką. Od razu mi się przypomina opowieść dziadka. Służył on pod Austro-węgierskim sztandarem, jego ojciec mój pradziadek, służył u Prusaków. Drugi pradziadek ze strony babci służył w Carskiej armii a jego brat poległ w Polskich Legionach i wszyscy osobno walczyli w tej samej wojnie :D Tragi-komizm tej i podobnych sytuacji podczas tego konfliktu przebija przez każdą minutę filmu. Dla mnie bomba.

ocenił(a) film na 10
Kalisznikow

To nie Prusacy, tylko Niemcy. Wspomagani przez swoich kolegów, Ślązaków.

ocenił(a) film na 9
Albinavonroth

Wiem, że komentarz napisany wieki temu, ale powinieneś/powinnaś się wstydzić za to co napisałeś/aś. A potem się dziwicie, że My - Ślązacy, niekoniecznie mamy pozytywny stosunek do takich chamów jak Ty (indywidualnie, nie zbiorowo - do Polaków).

ocenił(a) film na 10
Kalisznikow

Ale ten film i tak mnie wprost rozwala.

ocenił(a) film na 10
Albinavonroth

Oj tam zdecydowana większość Ślunzaków opowiedziała się w referendum za Polską, i w Powstaniu ślicznie stawali.

ocenił(a) film na 10
Kalisznikow

Mój pradziadek brał udział we wszystkich trzech powstaniach, ale w domu musiał mówić po niemiecku.

ocenił(a) film na 10
Albinavonroth

Moja babcia była Litwinką a w domu mówiła tylko po polsku, i tego samego wymagała ode mnie, żadnych anglicyzmów itp Poprawna polszczyzna obowiązkowa, a znała język litewski, rosyjski, jidysz, francuski. Kiedyś mi powiedziała że nie ważne jakim językiem mówisz, ważne kim się czujesz i czy szanujesz inne narodowości. Ona szanowała tak że w domu polskim miało się mówić po Polsku i basta, na Litwie i potem w Anglii u rodziny mówiło się po litewsku, w domach u swoich koleżanek żydówek przed wojną rozmawiała w jidysz (mieszkała w żydowskim miasteczku na Litwie). W wyższych sferach mówiło się po francusku, a w majątku prababci na Ukrainie po rosyjsku z tubylcami. Ja do dziś na Śląsku albo na Kaszubach staram się jak mogę żeby zrozumieć autochtonów, tylko że czasem są zabawne sytuacje i np Jak mam iść do Hasioka to idę do sklepu :)

ocenił(a) film na 10
Albinavonroth

Cięzkie to były czasy po prostu

ocenił(a) film na 10
Albinavonroth

Mnie też!

ocenił(a) film na 10
Kalisznikow

Popieram! Film super!

ocenił(a) film na 10
Kalisznikow

Bo to jedna z najlepszych polskich komedii - chciałby zaznaczyć, że wszyscy jesteśmy Austriakami....

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones