Ida Kamińska

8,6
267 ocen gry aktorskiej
powrót do forum osoby Ida Kamińska

Dlaczego odeszła w zapomnienie ? Pierwsza i jedyna Polka nominowana do Oscara za rolę.

Rat1993a

W Warszawie Teatr Żydowski im. Idy Kamińskiej to mało przecież głowmie grała przed wojną i zdaje się najczęściej w jidisz (pewności nie mam, ale wielce prawdopodobne).

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kedarlupus

Nie ma sprzeczności w byciu Polakiem i Żydem jednocześnie. Polska zawsze była wieloetniczna a Polakami byli ludzie różnego pochodzenia. Kościuszko, Matejko, Mickiewicz, Chopin, Kopernik, Heweliusz, Sienkiewicz, Penderecki, Lelewel, Piłsudski, Tuwim, Brzechwa, Koprowski, Lem, Kopaliński, Wieniawski, Kiepura, Jacek Kaczmarski, Boy-Zelenski, królowie polscy, polscy pisarze, artyści, reżyserzy, naukowcy rozmaitych dziedzin. Rzecz jasna najmniej Polakami byli ludzie pochodzenia chłopskiego, taki był ich wybór, takie były ich postawy. Dopiero pod koniec XIX wieku zaczęli czuć się Polakami, ale wciąż najmniej mieli Polsce do zaoferowania.

Oczywiście wszystko zależało od samej Idy - czy obok tożsamości żydowskiej czuła się także Polką. Czuła się, nią była.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kedarlupus

Za dużo w Tobie antysemityzmu, za mało rozumu. Nie da się tego łączyć. Każdy współczesny antysemita musi być człowiekiem głupim. Znasz jakichś mądrych i prawych współcześnie żyjących ludzi, którzy poddawaliby się tak prymitywnym uprzedzeniom? Nie znasz, prawda?

Chłopi mieli kiepsko, zgadza się i to też zaważyło na tym, że za Polaków się nie uważali, a Polaków i Polski nienawidzili. Zostało im to do dziś.
O wiele większą lojalnością wykazywali się wobec władz carskich (po reformie uwłaszczeniowej) niż wobec sprawy polskiej, z którą w większości się nie identyfikowali.

Żydów było mniej niż chłopów. Liczebnie. Ale udział ludzi żydowskiego pochodzenia w rozwoju kulturowym i naukowym Polski jest bez porównania większy. A więc proporcje są wyraźnie zaburzone. Teza jakoby tylko garstka Żydów włączała się w sprawy polskie musi być więc kłamliwa i chłopska. Kłamliwa bo chłopska. Chłopi zawsze kłamali, to ich specyfika kulturowa.

Jesteś człowiekiem bardzo prymitywnym, zezwierzęconym, pochodzenia chłopskiego, prawdopodobnie z wykształceniem podstawowym, być może podstawowym niepełnym. Po prostu patologia społeczna. Twoje poglądy muszą więc idealnie wstrzeliwać się w poglądy dominujące w tym środowisku. I to nie dziwi.

Co Ida złego uczyniła Polsce? Dla osoby zezwierzęconej jej zbrodnia polegała na tym, że miała żydowskie pochodzenie. Innych argumentów brak. Ewentualnie dochodzi jeszcze inny nazistowski - jako osoba żydowskiego pochodzenia miała czelność po wojnie mieszkać w Polsce.

Wy, ludzie najmniej wartościowi w populacji ludzkiej, najbardziej zwyrodniali i zdegenerowani, i oczywiście dość powszechnie pogardzani, macie dziwną skłonność do powielania nazistowskich tez. Wy, chłopi, a więc ludzie tradycyjnie i historycznie nienawidzący Polaków, chcielibyście intronizować Adolfa Hitlera na króla Polski. My, Polacy, mówimy wam NIE.

Jesteście tu obcy kulturowo, egzotyczni. Wolałbym stu Kaczmarskich, Lemów, Kiepurów, Wieniawskich, Słonimskich, Sternów, Kronenbergów, Jeziorańskich, Herlingów-Grudzińskich czy Hemarów niż milion prymitywnych chłopów.
Wasze miejsce jest w Kałmucji, to jest wasza kulturowa i mentalna ojczyzna. Zawsze przynosiliście Polsce hańbę i wstyd.

Nie, Ida nie zrobiła niczego złego. Po prostu prowadziła tu teatr, tak jak jej rodzice. Nie było w nim treści propagandowych, bo repertuar opierał się na materiałach przedwojennych, w dodatku w większości w języku jidisz.
Natomiast wielu chłopów oczywiście dokonywało tu zbrodni, i w czasie wojny, i po niej, gdy narzucali tzw. mentalność robotniczo-chłopską, która niszczyła polską kulturę i tradycję. Chłop Bolesław Bierut chciał zlikwidować wszystkie polskie symbole narodowe, począwszy od flagi i godła, a na hymnie skończywszy. Tacy byliście, tacy jesteście. Przysparzacie problemów.

O tak prymitywnych ludziach jak ty, bez honoru, bez godności, bez rozumu, mówi się, że to pomioty szatana. Coś w tym jest, bo wy tylko zło macie do zaoferowania. Poganie, plujący na Chrystusa, na wszystkie elementarne wartości chrześcijańskie, niezdolni do miłości, niezdolni do pomocy innym.

Ty jesteś człowiekiem niewiarygodnie tępym, być może lekko upośledzonym, pochodzącym z rodziny patologicznej. Ale jesteś też w tej swojej głupocie i w tym swoim prymitywizmie złem, takim zwyczajnym złem, niezmiennie szkodzącym Polsce, jej reputacji, jej interesom. Kałmucja czeka, Polska mówi tobie: żegnam.


Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kedarlupus

Po pierwsze, człowieku chłopskiego pochodzenia, ustalmy jedną rzecz. Nie jesteś Polakiem i nigdy nim nie będziesz. Tak jak nigdy Polakami nie byli twoi przodkowie. Po drugie, człowieku z wykształceniem podstawowym, to całe pieprzenie o Chazarach, typowe dla najmniej inteligentnych w społeczeństwie, zostało już wielokrotnie wyśmiane przez całe armie historyków i antropologów. Wy, najgłupsi z najgłupszych i najmniej wartościowi wciąż nie uczycie się na własnych błędach. Tobie przyswajanie wiedzy przychodzi z ogromnym trudem, dlatego zapewne nigdy nie skończyłeś żadnej szkoły. Ludziom twojego pokroju zostają więc mity, gusła i przypowieści o mitycznych Chazarach, którzy w rzeczy samej nigdy w dużej ilości na ziemie polskie nie zawędrowali.

Jan Paweł II oświadczył, że antysemityzm jest grzechem nie tyle przeciwko Człowiekowi, ile przeciwko Bogu. Ty, człowiek zwyrodniały i całkowicie zdegenerowany moralnie, odrzucać będziesz przez całe życie nauczanie chrześcijańskie. To jest absolutnie pewne. Jeśli istnieje chrześcijański Bóg, za swoje czyny odpokutujesz w Piekle. Żeby to było dla ciebie jasne, do ostatnich dni twojego ponurego życia.

Jesteś znakomitym przykładem jak nisko człowiek zwyrodniały może upaść. Jesteś cały zanurzony w odchodach swoich uprzedzeń. Jako pomiot szatana, jako reprezentant czystego Zła na tym ziemskim padole, skazany jesteś na wieczne potępienie.
Domyślam się, że możesz mieć jakiś stopień niedorozwoju intelektualnego, albo być może cierpisz na poważne zaburzenia psychiczne, niemniej niezależnie od tego na ile świadomie opowiadasz się po stronie zła, a na ile jest to przejawem zmian chorobowych, tak czy owak to zło generujesz.

To nie jest tak, że nie lubię chłopów. Po prostu oni zawsze nienawidzili Polski i Polaków, i wciąż wielu z nich nie potrafi przestać. To jest kwestia moralności. Ci którzy przechodzą na drogę prawości i asymilacji z kulturą i tradycją polską są przez nas, Polaków, witani z otwartymi ramionami. Natomiast dziczy i zezwierzęcenia tolerować nie możemy. Proponujemy wtedy tym ludziom, tak jak ja tobie proponuję, by wyjechali do swojej ojczyzny, Kałmucji, i tam pędzili żywot zgodny ze swoimi antypolskimi, antychrześcijańskimi i antyeuropejskimi wartościami, zwyczajami i normami.

Wy, ludzie chłopskiego pochodzenia, należycie do najbardziej prymitywnych grup etnicznych w Europie. Jeszcze twój dziadek był analfabetą, tak jak znakomita większość jego rówieśników. Najgorzej wykształceni, najgłupsi, najprymitywniejsi, najpodlejsi, bredzący coś o Chazarach w swej tępocie, co niezmiennie do dziś wywołuje salwy śmiechu u ludzi wykształconych. I przepełnieni nienawiścią do Polski, nienawiścią, nad którą nie umieją panować. Dlatego nieustannie Polsce szkodzicie i dlatego nigdy nie macie jej nic pozytywnego do zaoferowania.

Twoje posty to moralna kloaka. Zapisze je sobie, wyślę linki do znajomych, bo jest to obraz niewyobrażalnego stopnia zdegenerowania moralnego. Na pytanie czy chłopi współpracowali z nazistami i mordowali Żydów w czasie wojny właśnie twoje posty odpowiadają. Taki ładunek nienawiści do grupy etnicznej, taka niezdolność do odróżniania Dobra od Zła na poziomie elementarnym, może być udziałem wyłącznie człowieka mającego krew na rękach, albo dziedziczącego zbrodnie i zbrodnicze postawy po swoich najbliższych przodkach.
Jesteś nazistą, człowieku chłopskiego pochodzenia. Wiesz co my, polscy patrioci, robiliśmy w czasie wojny z takimi jak wy? Czy wiesz jakie dyrektywy płynęły z Londynu od polskiego rządu i jakie rozkazy otrzymywali dowódcy Armii Krajowej, w temacie rozprawiania się z nazistami, kolaborantami, zdrajcami, szmalcownikami?

Przy czym na ile chłopi polskojęzyczni mogą być zdrajcami Polski, skoro nigdy się z nią nie identyfikowali, zawsze jej nienawidzili i zawsze starali się jej szkodzić? Można uznać, że zbrodnie przez was popełniane na obywatelach polskich były częścią waszej odwiecznej politycznej postawy. Współpracowaliście z Hitlerem, a wcześniej z carami, bo to była wasza metoda na rozprawienie się z Polską i polskością. W PRLu niszczyliście polską kulturę i tradycję, a wasz guru, Bolesław Bierut, nawet nie ukrywał swojej niechęci do Polaków.
Dzicz wywodząca się z waszego prymitywnego narodu, ale zawłaszczająca sobie polskość, zaszczuła i zamordowała polskiego prezydenta, Gabriela Narutowicza. Marszałek Polski, Józef Piłsudski, też o litewskich korzeniach, opisał was dosadnie i uczciwie.

Tak jak wspomniałem, nigdy nie będziesz Polakiem. Będziesz Kałmukiem, Wolakiem, wieśniakiem i prymitywem po grób. Zostaniesz zapomniany, tak jak wszyscy twoi przodkowie, którzy nic nigdy Polsce pozytywnego nie dali. Mieliście tylko swoją nienawiść, karmiliście nią swoje spróchniałe mózgi. I co wam z tego przyszło?

kedarlupus

P.S. i jeszcze raz zapytam, co złego według ciebie zrobiła po wojnie Ida Kamińska? Czy masz jakikolwiek argument, poza swoim nazizmem i miłością do Adolfa Hitlera?

Tym się właśnie różnimy, my, Polacy, od was, chłopów. Żaden "prawdziwy Polak" (parodiując wasze określenie) nigdy nie uznałby Hitlera za bohatera narodowego. Wy natomiast wielbicie Hitlera nieustannie, powtarzając jego słowa, przyjmując teorie propagandy goebbelsowskiej, stawiając te same tezy, używając tych samych zwrotów.
Jeśli ktoś mnie kiedyś zapyta czy spotkałem chłopa, zbrodniarza hitlerowskiego, który pomagał nazistom zabijać Żydów, powiem, że metaforycznie, owszem, spotkałem.

Spotkałem na forum Filmwebu prawdziwego nazistę, zadeklarowanego hitlersyna, o nicku kedarlupus, który żyjąc w czasie IIWŚ na 100% mordowałby Żydów, kobiety, dzieci, starców, niemowlęta, bez różnicy, bo pokłady nienawiści są w nim tak duże, że wręcz by się do takiej roboty garnął, zgłosiłby się na ochotnika, a zabijając żydowskiego chłopca czy żydowską dziewczynkę wołałby to samo co tu na forum. Pozwolę sobie przytoczyć:

najbardziej plugawego narodu jaki żył na ziemi
żydowskie ścierwa
żydowskie świnie
chałatowych śmieci
pomiotem niedomytego żyda i zgwałconej przez niego chłopki
czy szmaty żydówy typu idy którą zaliczył jakiś chłop
tej parszywej, utatłanej w wielbłądzich odchodach nacji

Jest jeszcze odpowiedzialność karna za głoszenie tak niegodziwych treści, które nigdy nie przeszły by przez gardło żadnemu przyzwoitemu człowiekowi. Ale gdy mówię o odpowiedzialności karnej, gdy przesyłam twoje dwa posty dalej, to mam silne wrażenie, że środowiska kryminogenne nie mogę być tak prymitywnemu i zdegenerowanemu człowiekowi jak ty obce.
Jest więcej niż prawdopodobne, że ty albo członkowie twojej rodziny łamaliście prawo, popełnialiście przestępstwa kryminalne, w tym - w czasie IIWŚ - te najcięższe. Mam więc do czynienia z człowiekiem na wskroś zdemoralizowanym, czego twoje wypowiedzi są niezbitym dowodem.

per333

członkowie mojej rodziny ginęli w obozach zagłady jeszcze zanim weszło w życie ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej. moi przodkowie walczyli o ten kraj od pokoleń, w II wojnie światowej zwalczali niemieckich najeźdźców i pomagali żydostwu w miejscowym gettcie jak tylko się dało - bo mieli tam znajomych i sąsiadów. Mam wykształcenie wyższe magisterskie a moja rodzina ma korzenie rycersko-szlacheckie. Na Twoje filosemickie argumenty nie mam zamiaru się wypowiadać ponieważ znaczyłoby że jesteś partnerem do dyskusji - a nie jesteś. Straszyć to możesz odpowiedzialnością karną koszerne dzieci z rodzin ortodoksyjnych bo ta ciemnota poza swoim obejściem niczego nie widzi. Możesz tylko possać moje jądra ty niedouczony spermochlipie - skoro nie wiesz co robili zydzi z UB z Polakami po wojnie...

Od straszenia to są duchy ty świński łbie... i to te z Szeolu...

kedarlupus

Facet, przecież gołym okiem widać, że jesteś człowiekiem niebywale prymitywnym, o bardzo niskiej inteligencji i bardzo niskim poziomie kultury. I oczywiście łżesz jak każdy chłop. Chłopi zawsze kłamią.

Członkowie twojej rodziny na bank kolaborowali z nazistami. Masz identyczne jak naziści poglądy, więc wspólnota poglądowa musiała was połączyć. Ciekawe ilu twoich ziomków zostało rozstrzelanych przez AK za szmalcownictwo i za zdradę?

Jesteś modelowym przykładem chłopskiego nazisty. Wszystkie twoje posty jednoznacznie to potwierdzają. Normalnie zadałbym człowiekowi pytanie czy nie wstydzi się tego czym jest, ale wiem, że w przypadku chłopów pytanie takie byłoby nie na miejscu. Ty jesteś osobnikiem całkowicie zwyrodniałym. Gdybyś należał do wspólnoty polskiej mówilibyśmy, że jesteś socjopatą,. ale ponieważ nie masz polskiego pochodzenia i nie przynależysz do polskiej wspólnoty, to inne normy ciebie obowiązują.

Ty obok szlachcica nawet nie stałeś. A twoi ziomkowie ziemian w Galicji mordowali z okrzykiem na ustach "bić Polaka". Przeglądając twoje sformułowania mam przekonanie, że albo jesteś lekko upośledzony albo cierpisz na zaburzenia psychiczne. Nie chce mi się wierzyć, że normalny człowiek z Polski mógłby formułować takie treści.

W sumie cieszę się, że na chwilę wdepnąłem w tę kloakę, w której jesteś pogrążony po czubek głowy. Uzmysłowiłem sobie, że te relacje wojenne o mordowaniu Żydów przez chłopów musiały być prawdą, bo w warunkach wojennych taki poziom nienawiści jaki w tobie drzemie musiał mieć ujście w postaci zbrodni. Nie trzeba być psychologiem by to stwierdzić. Ze względu na niską inteligencję nie zdajesz sobie z tego sprawy, myślę, że ty w ogóle niewiele rozumiesz z otaczającej cię rzeczywistości. Jesteś osobnikiem niewiarygodnie zezwierzęconym, działającym instynktownie a nie rozumowo i racjonalnie. To powoduje, że w warunkach wojennych na pewno kierowałyby tobą przede wszystkim odruchy.

Według normalnych kryteriów jesteś przedstawicielem patologii społecznej. Zwyrodniały, zdegenerowany, całkowicie zdemoralizowany człowiek, jednostka ewidentnie kryminogenna. Oczywiście nie znam faktów, ale naprawdę zupełnie bym się nie zdziwił gdyby się okazało, że ty albo twoi najbliżsi mieliście doświadczenie z zakładem karnym, za popełnienie przestępstw kryminalnych. W twoim środowisku nie odróżnia się Dobra od Zła na poziomie elementarnym a resocjalizacja prawie zawsze jest nieskuteczna.

Twoje posty będą miały swoje dalsze życie. Być może nawet przyjdzie mi poznać twoje dane personalne. Jestem pewien, że się nie myliłem co do ciebie w swoich przypuszczeniach. Absolutne moralne dno, głęboko zakorzenione antypolskie i antychrześcijańskie postawy, język rodem z meliny pijackiej, poglądy nazistowskie, to wszystko nie może być przypadkiem. Jest to dla mnie egzotyka kulturowa, ale jednocześnie nie jest to dla mnie zaskoczeniem, bo przekazy historyczne na temat postaw chłopów w XIX i XX wieku nie pozostawiają wątpliwości jaką rolę ten lud pełnił w najnowszej historii Polski. Gdy spotykam takiego kedarlupusa, gdy później poznam dokładniej jego życiorys, to ja wręcz nie mam prawa być zaskoczonym.




Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
kedarlupus

Ja za to czytam twoje posty z najwyższą uwagą. Mówię całkiem serio. Jesteś zjawiskiem charakterystycznym, że tak powiem. W realu z takimi ludźmi się nie stykam, bo nie mam do czynienia z marginesem społecznym, do którego ty najprawdopodobniej przynależysz. Charakter twoich postów jest naprawdę niezwykły.
Cały czas mam odruch by zapytać czy ty na pewno nie wstydzisz się samego siebie, tego co sobą reprezentujesz, tego czym jesteś, ale od razu się reflektuje przypominając sobie, że w czasie wojny ludzie twojego pokroju nie tylko wykazywali się agresją werbalną i prymitywizmem językowym, ale także postawami zbrodniczymi, coraz lepiej dokumentowanymi przez historyków, socjologów i antropologów.

Jeśli tobie się wydaje, że ty z takimi niezwykłymi treściami jesteś po stronie prawdy, prawości, przyzwoitości, szlachetności, uczciwości, godności i honoru, to tym bardziej dowodzi to, że twój system wartości musi być szalenie obcy normalnym ludziom w Polsce.
Nie łudź się, że ten twój przekaz, zawarty w tych kilku postach, odebrany zostanie z entuzjazmem ;) Każdy normalny, przyzwoity człowiek musi złapać się za głowę, czytając te twoje wystąpienia, które, miejmy nadzieję, że nie pozostaną anonimowe, a ty będziesz miał chłopską odwagę by je powtórzyć w szerszym gronie ;) pod swoim imieniem i nazwiskiem.

Tak czy owak jestem coraz bardziej rozbawiony, bo jeśli ty myślisz, że Polska zyskałaby cokolwiek, gdyby dominowali w niej ludzie twojego pokroju czyli skrajna patologia i ludzie kompletnie zdegenerowani moralnie i intelektualnie, to tym bardziej potwierdzasz to, że życzysz Polsce jak najgorzej.

per333

ciekawa jestem, czy obaj zdajecie sobie sprawę, że dość szybko zaczęliście pisać "jednym głosem"?I Podczas tej "fascynującej" wymiany szybko zlaliście się w jedną zapiekłą, zawziętą jedność, żałosne to okrutnie

per333

Trochę Cię poniosło Per333,ale szacun,że i tak długo wytrzymałeś. Stąd moje uznanie po 3 latach od tej wymiany zdań. Czytając bzdety tego niedorozwoja wstydzę się ,że najprawdopodobniej mamy tą samą narodowość.
Powiem więcej - ostatnie trzy lata i opluwanie wszystkiego innego niż narodowo-patriotyczny model Polaka wyklętego spowodowały,że wolałbym być Żydem lub przynajmniej Arabem.
Trochę mi smutno,ale cieszę się,że są jeszcze tacy jak Ty :)
pozdrawiam

clarencefilmweb

Zgadzam się z tobą a perr rozłożył mnie na łopatki, tak trzymaj...

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ciekawe12

post wyżej wstawiony przez przypadek

kedarlupus

Spod jakiego kamienia wypełzłeś?

Rat1993a

Z urodzenia to była Ukrainką...

Lady_Eowyn

a z paszportu? Rosjanką?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones